HomeAktualności

Dzień Ziemi z kl.VII

Like Tweet Pin it Share Share Email

Dzień Ziemi to międzynarodowe święto, które ma na celu promowanie postaw proekologicznych i proklimatycznych. To doskonała okazja, aby poruszyć temat naszej więzi z naturą, możliwości ochrony przyrody i klimatu z uczniami i uczennicami, a przy okazji pozwolić się zainspirować! Nawet na języku polskim.
W dniu 21.04.2021 wspólnie z uczniami klasy VII oglądnęliśmy film „Ty też możesz działać na rzecz klimatu”. https://www.youtube.com/watch?v=H8JfXOyJ5WQ.  Przeprowadziliśmy dyskusję, jak małymi krokami w domu, wokół siebie prowadzić działania na rzecz Ziemi. Okazało się, że uczniowie żyją w sposób świadomy i starają się naprawić wyrządzone dotychczas naszej planecie szkody. Omówiliśmy też zagadnienia dotyczące stylu życia – Zero Waste, zgodnie z którym człowiek staramy się generować jak najmniej odpadów, a tym samym nie zanieczyszczać środowiska. To cel, który pomaga ludziom naśladować zrównoważone naturalne cykle, w których wszystkie odrzucane materiały mają stać się zasobami. Życie wedle idei Zero Waste sprowadza się do stosowania określonych zasad tzw.:
·        odmawiaj (refuse),
·        ograniczaj (reduce),
·        wykorzystaj ponownie (reuse),
·        recyklinguj (recycle),
·        kompostuj (rot).

Następnie razem zapoznaliśmy się filmową instrukcją jak wykonać torbę ze starej, niepotrzebnej koszulki https://www.youtube.com/watch?v=tEE8WYdVGrM
Wyszły uczniom wspaniałe torby, siatki i worki na różne przedmioty (nawet na ziemniaki). Efekty naszej pracy przedstawiają zdjęcia. Ale atmosfery nie da się oddać. Pozdrawiamy klimatycznie: klasa VII i polonistka.